Juče je održano predavanje na temu izazova e-poslovanja, poreskim zakonima i propisima vezanim za sve oblike ecommerce-a u Srbiji. Takođe malo smo se i dotakli teme o institucijama elektronskog novca.

eCommerceObe teme su od izuzetnog značaja za preduzetnike, osnivače startupa ili MPS-a. Predavanje je bilo namenjeno svima koje interesuje e-trgovina na ličnom i profesionalnom nivou kao i za one koji imaju ili žele da osnuju svoj e-commerce biznis.Pročitajte više o najbitnijim temama koje smo prošli na pradavanju.

Bitno je da znate da u domaćem pravnom sistemu oblast elektronske trgovine je uređena po sledećim propisima:

ZAKON O ELEKTRONSKOJ TRGOVINI (“Sl. glasnik RS”, br. 41/2009,)

ZAKON O ZAŠTITI POTROŠAČA (“Sl. glasnik RS”, br. 62/2014 i 6/2016 – dr. zakon)

ZAKON O TRGOVINI (“Sl. glasnik RS”, br. 53/2010, 10/2013 i 95/2013 i 44/2018 – dr. zakon)

ZAKON O OGLAŠAVANJU (“Sl. glasnik RS”, br. 6/2016)

U svetu, a i kod nas, sve su rasportranjenije internet platforme, koje služe da povežu prodavce i kupce različite robe (aliexpres, limundo…). Predmetne platforme zarađuju tako što im, u skladu sa ugovorom, pripada određena provizija na osnovu izvršene transakcije.

Pravno i poreski gledano, reč je o usluzi posredovanja. Naime, u skladu sa odredbom člana 813. Zakona o obligacionim odnosima, ugovorom o posredovanju obavezuje se posrednik da nastoji naći i dovesti u vezu sa nalogodavcem lice koje bi s njim pregovaralo o zaključenju određenog ugovora, a nalogodavac se obavezuje da mu isplati određenu naknadu, ako taj ugovor bude zaključen.

Izdavanje računa i evidentiranje prometa preko fiskalne kase

B2B – ne postoji obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase, ali ako je trgovac obveznik PDV postoji obaveza izdavanja PDV računa, u skladu sa propisima o PDV

B2C – generalno, postoji obaveza prometa preko fiskalne kase, međutim delatnost iz grupe 47.91 – Trgovina na malo posredstvom pošte i interneta Klasifikacije delatnosti, odredbom člana 2. Uredbe izuzeta od obaveze evidentiranja prometa preko fiskalne kase.

Međutim ako naručena dobra kupcu budu dostavljena npr. putem dostavne službe prodavca, ili roba bude plaćena zaposlenom kod poslodavca koji vrši dostavu naručene robe, smatraće se da se u tom slučaju ne vrši delatnost iz grupe 47.91 Trgovina na malo posredstvom pošte i interneta, i prodavac će imati obavezu evidentiranja prometa preko fiskalne kase.

Ministarstvo finansija je zauzelo stav da u slučaju pružanja usluga fizičkim licima putem interneta, pri čemu se kompletna usluga obavlja elektronskim putem, a naplata usluga vrši direktnom uplatom na račun izvršioca usluga, ili kreditnom karticom, bez direktnog kontakta sa fizičkim licem, ne postoji obaveza evidentiranja preko fiskalne kase.

O institucijama elektronskog novca, i korišćenju Payoneera je prićala Sonja iz Pausala, a više o ovoj temi možete pogeldati kod njih na blogu.

Ako vas interesuje još da saznate, ili imate neko pitanje na ovu temu možete poslati mail našim tax stručanjicam na tax@confida.rs.